FAQ

Sugerujemy elegancki strój, jednak nie jest to obowiązkowe. Nie trzeba nosić mundurka szkolnego ani stroju galowego w klasycznym czarno-białym wydaniu. Sukienki, koszule, marynarki w różnych kolorach są jak najbardziej mile widziane. Przede wszystkim zalecamy abyście czuli się komfortowo, ponieważ ważne jest abyście mogli skupić się na argumentacji, a nie na swoim ubraniu. 

Jeśli macie ochotę, warto również rozważyć wspólny element ubioru dla Waszej drużyny. To może być nie tylko znak rozpoznawczy Waszego zespołu, ale także źródło dodatkowej zabawy i ducha drużynowego!

Na debacie ważne jest mieć przy sobie notatki, które tworzymy indywidualnie lub podczas narad drużynowych. Notatki powinny być w formie papierowej. Korzystanie z urządzeń elektronicznych podczas debaty jest zabronione. Przydatne jest także mieć butelkę wody, długopis i czyste kartki lub karteczki samoprzylepne do komunikacji z drużyną. 

Teoretycznie możesz czytać swoją mowę z kartki, lecz sędziowie nie zalecają takich praktyk. Może to wpłynąć negatywnie na ocenę indywidualną mówcy, dlatego zachęcamy do nauki prezentacji argumentów bez czytania z kartki. Debata to nie tylko merytoryka, ale także umiejętność przekazywania jej w przekonujący sposób.

Tak, zdecydowanie zalecamy, aby przedstawiciel drużyny był jednym z mówców. Ułatwia to komunikację i przekazywanie informacji. 

Wyniki debat będą na bieżąco uzupełniane na stronie www.ptdo.pl. Znajdziecie je również na naszych social mediach!

Głównym łącznikiem między drużyną a organizatorami jest przedstawiciel drużyny. Może on skontaktować się z nami poprzez grupę przedstawicieli lub wiadomość bezpośrednią do Nadii Andrzejczak. Jesteśmy także dostępni na naszej stronie na Facebooku. Jeśli sprawa wymaga pilnego rozwiązania można również porozmawiać z nami osobiście przed lub w trakcie turnieju - znajdziecie nas w wyznaczonych salach zgodnie z harmonogramem.

Aby wziąć udział w debacie, wystarczy poznać podstawowe zasady debaty. Nie martwcie się, dla większości uczestników jest to dopiero początek przygody z debatami.

Sędzia ocenia debatę na podstawie własnych, subiektywnych odczuć. Skupia się na aspektach retorycznych, spójności argumentacji i przestrzeganiu ról w zgodzie z zasadami debat.

Zgodnie z harmonogramem, 20 minut przed rozpoczęciem debaty.

Rozstrzygnięcie, która drużyna obejmuje którą stronę debaty, następuje 15 minut przed jej rozpoczęciem poprzez losowanie. 

Zgodnie z tradycją strona propozycji przygotowuje się do debaty w miejscu jej późniejszego odbywania się. Strona opozycji będzie miała zapewnione osobne pomieszczenie - najczęściej Skrzynkę. Podczas tego czasu drużyny nie mogą już konsultować się z osobami z zewnątrz. 

Tak, czas na mowę wynosi 4 minuty. Marszałek nie przerywa mowy w połowie zdania po upływie czasu, ale pamiętaj, że rozpoczęcie nowej myśli po czasie będzie odczytane jako przekroczenie czasu. Dodatkowo, sekretarz zasygnalizuje 30 sekund pozostałych do zakończenia mowy. Jeśli korzystasz z Jokera lub Ad Vocem, masz dodatkowe 30 sekund.

W tym roku rejestracja została już zakończona.

Tak, zmiany w składzie drużyny są dozwolone, ale ważne jest, aby jak najszybciej poinformować organizatorów o takiej zmianie. 

W wyjątkowych sytuacjach drużyna ma prawo, jednorazowo w przeciągu całego turnieju, przystąpić do debaty w składzie trzyosobowym. W takiej sytuacji przedstawiciel drużyny najpóźniej w momencie losowania informuje organizatorów który z mówców będzie wygłaszał swoją mową dwukrotnie. 

Dokładny opis zasad debaty oksfordzkiej znajdziesz w zakładce "Zasady" na naszej stronie.  

Jako że turniej odbywa się na terenie szkoły, pierwszeństwo w tej kwestii mają przepisy wewnątrzszkolne. Na ich podstawie nie ma możliwości samodzielnego nagrywania debat bez wyraźnej zgody wszystkich zgromadzonych.

Tak, oczywiście! Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do przyjścia i oglądania debat. Udział publiczności w debatach możliwy jest wyłącznie przy zachowaniu absolutnej ciszy przez cały czas ich trwania. Po zamknięciu drzwi nie ma możliwości opuszczenia/wejścia do sali do momentu zakończenia debaty, chyba że Marszałek postanowi inaczej.

Organizatorzy chętnie udzielą wskazówek i wsparcia uczestnikom w technicznym zakresie przygotowania do debat, zarówno przed, jak i w trakcie turnieju.

Oczywiście! Chętnie przyjmiemy wszelkie uwagi i propozycje. Możesz je przekazywać poprzez wiadomości na naszym fanpage'u, instagramie lub osobiście.

Jeśli jesteś zainteresowany dołączeniem do nas, zgłoś się! Poszukujemy zarówno mówców do udziału w turniejach, jak i osób chcących współpracować z nami przy organizacji projektów.

Pijarski Turniej Debat Oksfordzkich

Największe niezależne wydarzenie w historii Zespołu Szkół Zakonu Pijarów w Poznaniu powraca!

Znajdź nas również: